Reklam
Reklam
Altın Değerinde Bir Pakır
Mehmet Emin KUŞ

Mehmet Emin KUŞ

Altın Değerinde Bir Pakır

06 Mart 2021 - 23:01

Bazı insanlar vardır kendinde birçok güzellik toplayan, çevresine pozitif enerji veren, tanıyanların “iyi ki varsın, iyi ki seni tanımışım…” dediği bazı insanlar… işte aşağıda bahsedeceğim kişi öyle bir şahsiyet… 

1980’li yıllarda Fırat suyu üzerine Atatürk barajının inşa edilmesiyle başlayan su altında kalan köylerin boşaltılma serüveninde; Pakır ailesi de nasibini almıştı. Köylerinin Fırat’ın serin suları altında kalmasından sonra Şanlıurfa merkeze taşınan Pakır ailesinin reisi Zeki Pakır, Sigorta mahallesi dedikleri yerde bir bakkal dükkânı açarak ailesini helal yollardan alın teri ile geçindirmeye başlar. Evin büyük oğlu olan Mustafa Pakır, babasının ismi gibi zeki bir çocuktur. Çok zor şartlar altında büyük işler başarmıştır. Mustafa Pakır daha genç yaşında ticarete atılır ve birçok STK’nın yönetiminde yer almıştır.

Espritüel bir kişiliğe sahip olan Mustafa Pakır, cömert, yardımsever, dürüst, cesur, vefalı, çevresine faydalı ve fedakâr bir yapıya sahiptir. 

Harran üniversitesi meslek yüksek okulunu birincilikle bitiren Mustafa Pakır, bununla yetinmeyerek; işletme fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, çalışma ekonomisi ve endüstriyel ilişkiler bölümlerini yüksek derece ile bitirmiş olup, sosyoloji bölümü, İstanbul üniversitesi uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi bölümlerini okumaya devam etmektedir. Ayrıca Maliye Anabilim dalında yüksek lisans yapmıştır. 

Ekonomi uzmanı ve girişimci olan Mustafa Pakır, bu alanda birçok sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve yönetici kadrolarından yer almaktadır. TOBB genç girişimciler genel sekreteri, genç girişimciler derneği başkanı, gençlik vizyonu derneği başkanı, kalkınma akademisi kurucusu ve başkan yardımcısı, Şanlıurfa gençlik platformu başkanı, Urfa düşünce platformu kurucu üyesi, medya yazarları derneği üyeliği gibi pek çok sivil toplumun öncülüğünde rol almıştır.

Mustafa Pakır ulusal ajans tarafından gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan uluslararası bir kuruluş olan Eurodesk temas Urfa temsilciliğini yürütmekte olan Mustafa Pakır’ın girişimcilikte olduğu kadar kaleminin de güçlü olduğunu görüyoruz. 
Mustafa Pakır urfaradikal.com haber sitesinde köşe yazarlığının yanı sıra bilgi birikimini kitap yazarak da ölümsüzleştiriyor. Bu ay içerisinde yıllardır yazmış olduğu 4 adet farklı kitapla okuyucularının karşısına çıkan Pakır; “VERGİ VE DEMOKRASİ, MARKALAŞMA, KENT KONSEYİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” isimli kitaplarıyla farkını ortaya koyduğuna inanıyorum. Ayrıca “TAŞLARIN DİLİ” isimli kitap üzerinde de çalışması devam etmektedir.

Şüphesiz bilgi çok önemli bir meziyettir ancak bilgi tek başına bir insanın iyi biri olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden bir insanda bilgi birikimin yanında İslami ve insani hareketler gerekir. Duruş gerekir. Evrensel insani değerler gerekir. Vicdan ve merhamet gerekir. İşte Mustafa Pakır’ı yakinen tanıyan biri olarak tüm bu değerlere sahip, kişiliği ve karakteri oturmuş, dostunun dostu, insanlığa fayda sağlamaya çalışan, başkasının derdini kendine dert edinen, duyarlı ve vefalı bir insandır olduğunu söyleyebilirim.
Harama, yanlışa tenezzül etmeyen, almaktan çok verme taraftarı olan, mevki makam, para pul ve kadın zafiyeti olmayan mükemmel bir şahsiyet. İyi niyetinden dolayı çoğu kez kandırılmış olsa bile iyilik yapmaktan vazgeçmeyen, gücü nispetinde çevresinde ihtiyaç sahiplerini gözeten, paylaşmasını bilen bir şahsiyettir Mustafa Pakır…  

Mustafa Pakır’ın yazdığı kitapların her birisi alanında çok önemli bilgiler ve öneriler içeriyor. Farklı konu ve kendine has üslubu ile günümüze ve belki gelecek nesillere ışık tutacağına inanıyorum.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Mustafa pakır
  1 ay önce
  Değerli hocam teveccühlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum..Kim dostunu hangi degerde görür ise ;gerçek değeri o dur .. Mehmet Emin Kuş hocamız bizi altın değerinde görmüş,bizim gozumuzde kendileri Elmas tır
 • A.Erkan FURKAN
  3 ay önce
  Mustafa Beyin yazılarından bir kac tane okumuştum şimdi daha iyi tanıtım.Allah razı olsun
 • Mustafa pakır
  3 ay önce
  Yukardaki yazıyı okudum Değerli dostum: Mehmet Emin kuş'un güzel yüreği ile yazdığı cümleleri okuyunca duygulandım..İnsanın dostlarının olması herhangi bir menfaati bir çıkarı olmadan samimi olarak birbirini sevmesi ne kadar Güzel bir meziyettir. Mehmet Emin kuş gibi değerli dostlarıma münhasır bir meziyettir.. Kendisi samimi,şair yazar,bir çok insanın derdine koşan elinden geleni dört elle sarılıp kendi işinden önce yapan.Değerli hocam sizleri seviyor saygı duyuyorum çok teşekkür ediyorum...iyi ki varsınız... saygılarımla ...