Reklam
Reklam
Anadil Evrensel Bir Haktır
Mehmet Emin KUŞ

Mehmet Emin KUŞ

Anadil Evrensel Bir Haktır

12 Eylül 2020 - 23:44

Artık birçok kadın kocasının soyadını bile kullanmak istemiyor. Kendi soy isimlerini kullanma veya her ikisini kullanma hakkını veriyor yasalar. Olabilir buna karşı değilim. Bu bir tercihtir. Özgürlük çerçevesinde değerlendirilir. Ancak bir milletin anadiline gelince, olmaaaaz...diyorlar. Ülke bölünür diyorlar. Aslında hiç gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Kürtlerin yüzde doksan dokuzu ülkenin birlik ve beraberliğinden yanadır. 

Anadilde eğitim hem insani, hem İslami bir haktır. Evrensel temel insani hakların başında; yaşama, bilgi edinme, meşru yollarla para kazanma, din, dil ve ırkını koruma...gibi haklar gelir. Bunlar sonradan birilerinin birilerine vermesi gereken haklar değil, fıtri olan, evrensel olan haklardır.

Geçmiş dönemlerde AK Parti hükümeti bu konuda bazı güzel, olumlu adımlar attı. Biraz yol da aldı, ancak ne olduysa, kimler engel olup düğmeye bastıysa, kesintiye uğradı. Bence bu konuda tekrar bazı adımlar atılmalıdır. Temel insani değerler ve evrensel hukuka uygun haklardan korkmamak lazım. 

Bunları bilmek veya savunmak için Kürt olmaya da gerek yoktur, vicdanlı ve adil olmak yeterlidir.

Şunu da vurgulamakta fayda var. Ülkemizde Kürtler ve diğer etnik kökenli halklar, anadilleri haricinde herhangi bir ayrımcılığa tabi tutulmuyor. Kürt, Arap, Zaza veya diğer ırklardan insanların hepsi ticaret yapma, okuma, devlette söz sahibi olma, en üst düzeyde siyaset yapma ve en üst düzeyde yönetici olma konusunda herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmıyorlar. Herkes doktor, mühendis ve istediği meslek sahibi olabiliyor.

Ancak Resmi ideolojinin sınırları içerisinde kalıp kendi kimliklerinden sıyrılarak, resmi ideolojinin belirlediği Türklük sınırları dahilinde... Resmi ideolojinin dayattığı Türkleştirmeye/asimile olmaya karşı sesini çıkaranlar hain ilan edilirler.

Bu bir handikaptır. Bu handikaptan acilen kurtulmak lazım. Çoğulculuktan korkmamak lazım. 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Adnan çakır
  9 ay önce
  Mehmet Emin Bey Kürtlere ayrımcılık sadece anadilde değil birçok konuda var...Sirri Süreyya nin dediği gibi...Kürtler bu ülkede herşey oldu ama Kürt olamadı...
 • Mustafa tepe
  9 ay önce
  Meclis içinde seçilmiş vekiller pkk’nın sözcülüğünü yapacaklarına asli görevlerini yapsalar bence daha başarılı olurlar, köyde kırsalda şapka takmadığı için idam edilen,zorunlu iskan adı altında sürgün ve techir edilenlerii unutmayalım. Bu milletin on yüzlerce tarihi arşivini yok edip, bir gecede cahil durumuna düşürerek mezar taşlarımızı dahi okuyamaz hale geldiğini unutmamak gerekir. Bu ana dil konusu insani ve islami bir hakk olarak görürüz lakin bu bir süreçtir Hükümetin aldığı Barış sürecinin nasıl baltalandığını ve aleyhte negri negri olarak nasıl kullanıldığını hep beraber görüyoruz. Bu konuyu en çok kullananlar ise hdp nin siyasi ortakları chp ve iyi partilerdir. Her şeye rağmen Demokratikleşme ve insan hakları konusundaki süreç iyi işliyor. Bizler kamuda iken hırsız gibi gizlice. Amaz kıldığımızı unutamıyız lütfen salt ana dil konusu tek başına ele alınırsa tehlikeli alanlara gireriz maazAllah