Reklam
Reklam
Çekin Ellerinizi Kadınlar Üzerinden!
Mehmet Emin KUŞ

Mehmet Emin KUŞ

Çekin Ellerinizi Kadınlar Üzerinden!

08 Mart 2021 - 10:21

Oldum olası gün işlerini sevmem, çok önemli olduğu halde içini doldurmayıp sadece bir güne sığdırılan şeylerden hazzetmem. Anneler-babalar günü kadınlar günü, sevgililer günü vs. ne olursa olsun...! Şimdi:
Kadınların ezildiği, gereksiz yerde ve uygunsuz ortamlarda çalıştırıldığı, cinsel bir obje olarak piyasaya sürüldüğü, tecavüze ve şiddete uğradığı ve öldürüldüğü bir dünyada kadınlar gününü kutlamak; oyalamaca ve kandırmacadır.

Aslında işin en komik ve o kadar da acı tarafı; kadınlar gününü çıkaranların en büyük kadın düşmanı. En büyük kötülüğü kadınlara bunların yapıyor olmasıdır.

Bugün kadınlar hak ettikleri yerdeler mi? Kadınları sokağa, piyasaya salıp koruyamayan sistemler ancak kadınları cinsel bir obje olarak görüp tüketim kültürüne bir malzeme olarak sunmaktadırlar. Kadınların vesika-lan-dırılıp çalıştırıldığı, çıplaklaştırılıp evlerinden, ailelerinden, annelikten uzaklaştırıldığı bir sitemde/toplumda kadınlar gününü kutlamak; kadınlarla alay etmekten ve egolarını tatmin etmekten başka bir şey değildir.

Bir kadın yazar yazmıştı; “Ne zaman bir fuara gitsem, bacaklarını açıp son model arabaların üstüne oturmuş mini etekli mankenleri görsem içim kalkıyor, midem bulanıyor. Ve şaşıyorum: İyi kötü birer kişilikleri olan bu kadınlar, orada öylece durup o arabaların birer aksesuarı gibi pazarlanmayı nasıl içlerine sindiriyorlar? Hem, kadın cinsini bu kadar aşağılatan o kadınlara karşı, hem de onları oraya oturtup müşteriyi kandırarak mal satmaya çalışanlara karşı öfke doluyor içim...” Bu sözlerin sahibi haksız değil, kadına bu şekilde değer verilmez.

Kadına değer vermek, sokağa salmak ve kadın bedeni üzerinden rant sağlamak demek değildir. Tam aksine:
Kadın anne olduğu için değerlidir.

Kadın öldürülmediği zaman değer verilmiş olur.
Kadın tecavüze uğramadığı zaman değer verilmiş olur.
Kadın şiddete maruz kalmadığı zaman değer verilmiş olur.
Kadın, kadınlar üzerinden siyaset yapılmadığı zaman değer verilmiş olur.
Sömürücüler kadınların üzerinden ellerini çektiği zaman kadına değer verilmiş olur.
 
Yılda bir sloganik cümlelerle kadına değer verilmiş olmaz.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • A.Erkan FURKAN
    2 ay önce
    Kadınlar insanlıkta dengimiz ,hukukta eşitimiz,dinde kardeşimiz,insanlığın yarısı