Reklam
Reklam
Düşünce Özgürlüğünü Yok Sayanlara
Mehmet Emin KUŞ

Mehmet Emin KUŞ

Düşünce Özgürlüğünü Yok Sayanlara

03 Mayıs 2021 - 22:17

 "Herkes benim gibi düşünmek zorunda değil" diye çok doğru bir söz vardır.

Bizim toplumun en büyük problemlerinden biri, bazıları ne olursa olsun 'öv' diyor. Karşı taraf da ne olursa olsun 'eleştir' diyor. Ortası yok. 

Belki sana doğru gelen bana yanlış geliyor. Belki sana yanlış gelen bana doğru geliyor. Benim bir fikrim, olaylara kendime özgü bakış açım olamaz mı? Hakeza senin, öbürünün de... farklı bakış açısı olabilir. Herkesin olaylar hakkında elde ettiği bilgisi farklı olabilir. Olayı daha detaylı bilebilir. Senden daha fazla bilgi sahibi olabilir. 

Üstelik herkes başkasına hakaret etmeden sayfasında olayları kendine göre yorumlayabilir. Ben çoğu zaman sayfa arkadaşlarımın kendi sayfasında yazdıklarına katılmasam bile yorum yapmıyorum. Çünkü kimsenin sayfasına girip insanları rahatsız etme hakkını kendimde bulmuyorum. 

Özellikle Sosyal Medyada:
Ben kendi duygu, düşüncelerimi, bildiklerimi, okuduklarımı, sayfamda yazıyorum, paylaşıyorum. Bazen bana enteresan gelen bazı yazı ve paylaşımları alıntı şeklinde paylaşıyorum. 

Kısacası herkes sayfasında, yalan ve iftira olmadan, başkasına hakaret etmeden, kanun ve yasaları, toplumun kabul görmüş gelenek ve kutsallarını göz ardı etmeden... istediği şeyi yazma hakkına sahiptir. Buna göre kimsenin de başkasının sayfasına girip yazdıkları şeyler yüzünden suçlamalarda bulunma hakkı yoktur.

Bakıyorsun adam sayfana girmiş hiçbir hakkı olmamasına rağmen kendi doğrularını sana dayatıp duruyor. Üstelik üzücü olan bunu sözde düşünce özgürlüğünü savunanların daha fazla yapıyor olmasıdır...

"Bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter sözü ile özgürlüklere saygı duyulması gerektiği ve herkesin özgürlük alanında durması gerektiği vurgulanmaktadır. Böylece toplumda bir cemiyet halinde yaşamak daha kolay ve etkin bir hale gelir." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum