Reklam
Ekmek Su Vermek Parayla, Ağlamak Bedava
Mehmet Emin KUŞ

Mehmet Emin KUŞ

Ekmek Su Vermek Parayla, Ağlamak Bedava

23 Ağustos 2019 - 12:27

Adamın biri şehirden uzak bir yerde yolculuk yaparken; bakıyor ki bir köpek yerde uzanmış can çekişiyor, sahibi de başında ağlıyor.

Adam; "hayrola ne oldu, köpeğin nesi var?" diye merakla sorar.

Köpeğin sahibi; "susuzluktan ve açlıktan köpeğim ölecek"

Peki "o yanındaki su ve yiyecek değil mi?"

"Evet" der köpeğin sahibi

"Eee o zaman ona yiyecek ve içecek versene, oturmuşsun başında ağlıyorsun" deyince; köpeğin sahibi; "haklısın ama ağlamak bedava, ekmek ve suya kıyamıyorum..." demiş..

Aslında bu olay bir çok yönden ders niteliğinde…İnsanların çoğu da böyle değil mi? bedavadan "ah vah.." ederler. ancak kimsenin kimseye fedakarlık ettiği yok, kimsenin kimseye yardım edip feragat ettiği de yok. bedavadan göz yaşı...!

Geçenlerde esnaflık yapan bir arkadaşım anlatmıştı, dedi; "ticari konularda biraz sıkıntılarım var, ailemden herkes de bunu duydu, biliyor, en büyük ablam bize geldi, sohbet falan, giderken uğurladım, ablam ağladı, keko (Kardeş) Allah yardımcın olsun, Allah tez zamanda inşallah sıkıntını gidersin, inan dün akşam eniştenle beraber ağladık…" dedi.

Bende teşekkür ederek, dedim ablacığım, bana biraz borç para verirseniz en kısa zaman da size geri öderim, dedim…
Dedim demesine de, ablam kem küm etti, "eniştene söylerim" falan…

Bankada yaklaşık 1 yıldır yatan 50 bin TL parası olduğu halde, istediğim 10 bin TL idi, ablam ve eniştem de vermediler, ancak benim için gözyaşı döküyorlarmış!

Olayı anlatan arkadaş; "gözyaşı dökmek bedava, para ise bedava değil" eklemesini de unutmadı, tabi… aslında haksız sayılmaz. 
Zira: her Cuma günleri hutbenin bitiminde tüm imamlar, ayeti kerimeyi okuyarak Türkçe mealinde şöyle derler;

"Şüphe yok ki, Allah, adaleti, iyilik yapmayı ve yakınlara/akrabaya bakmayı/ihtiyaçları olan şeyleri vermeyi emreder. Çirkin olan, kötü olan şeyleri, haksızlık yapmayı yasaklar. Allah düşünüp tutasınız diye size öğüt vermektedir." Nahl suresi, ayet 90

Dinimiz iyiliği, yardımlaşmayı ve akrabaya yardım edip sıkıntısı olanın sıkıntısını gidermeyi emrederken, biz 'Ah vah'larla bunu çözmeye çalışıyoruz..!

Neyse ki; her şeyi hakkıyla gören, işiten ve bilen Allah'dır… sıkıntıya girenin sıkıntısını çözende…

YORUMLAR

  • 0 Yorum