Reklam
Reklam
Ak Parti'den, AKP'ye
Yunus Çoban

Yunus Çoban

Ak Parti'den, AKP'ye

19 Ekim 2020 - 22:51

Kurulduğu günlerde mazlumların yanında, haksızlıkların karşısında duruşuyla gönüllere taht kuran parti, ulaştırma ve sağlık ve güvenlik konulara fazla eğilen ve çözüm sunan anlayışıyla yaklaşık çeyrek asır iktidar da kalmayı başarmıştır. 
Ülke için de ve dışında dik duruş sergilenmesi ilk zamanlarda komşu ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada dikkatleri ak partinin üzerine çekilmesini sağlamıştır. Ak parti olmak kolay mı sanırsınız?
Cumhurbaşkanları, başbakanlar, yüzlerde devlet adamını siyaset sahnesine çıkarmak. Bir şekilde de olsa yerli savunma araçları üretmek, ülkenin güvenliği adına siha, iha gibi bunun yanında füze savunma sistemleri ile savunma gücünü arttırmak, her cephede bulunmak her masa da söz sahibi olmak demekti ak parti. Ülkenin hanesine yazılacak birçok yenilikler ak parti zamanında yapıldı, güncellendi veya tamamlandı. Ama ters giden birçok şey her zaman oldu. Buna direnç gösteremeyenler ak parti çatısı altında AKP’li olmaya başladılar. Eğitimi düzelmek adına onca yatırımlar birkaç AKP’li yüzünden batırıldı. Tarım politikaları, aile ve sosyal politikalar, ekonomi ve maliye gün gittikçe gerilemeye başladı. 
Neden mi böyle oldu…
Liyakatsiz kişilerce yapılan tavsiyeler, yola çıktıklarını yolda değiştirmesini tavsiye edenler, düzeltilmesi için uğraş verilen politikalardan nemalanmaya çalışanlar yüzünden ak parti kendi içinde kocaman bir AKP kitlesi oluşturdu. 
Bunun farkına varan sayın cumhur başkanı metal yorgunluğu adı altında birçoğunu temizlemek istese de artık atı alan Üsküdar’ı geçmişti. İstişare kültüründen beslenen ak parti bu kültürden uzaklaştıkça ayrışmalar başladı. Dava adamı diye nitelendirilen birçok kalifiye siyasetçi ve devlet adamı AKP’lilerin elinden kaçmaya başladı. Parti için beyin göçü artık yavaş yavaş bir devrin sonuna gelindiğinin sinyallerini vermeye başladı. Özgürlüklerin, hakların ve adaletin zayıfladığı hissi güçlenmeye başladıkça kopmalar dağılma sürecini hızlandıracaktır. 
Unutmayalım devlet millet içindir. Hukuk devleti ve güçler ayrılığı bizi dengede tutan yegâne kuvvettir. Bunlara zeval gelmesi hepimizi doğrudan etkiler. Naçizane tavsiyem parti içindeki ak partilileri AKP’lilere yem etmekten uzaklaşılırsa kısmen de olsa iyileşme ve tekrar düzene girme umudu doğabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum