Reklam
Reklam
Eğitim En Güçlü Savunmadır-2
Yunus Çoban

Yunus Çoban

Eğitim En Güçlü Savunmadır-2

20 Aralık 2020 - 17:21

Eğitim en güçlü savunmadır derken geçmişten gelen tecrübeleri baz alarak ve gelecekten duyduğumuz kaygıları dile getirmek isterim. Bir ülkenin ekonomisini, tarımını, kültürünü ve bilimini konuşmadan önce eğitimini konuşmak gerekir.
Bir ülke doğal afetlerle, pandemilerle veya savaşla meşgul olabilir. Başımızda ki bela her ne olursa olsun eğitim geleceğimizin teminatıdır. Dünyada eğitimde geri kalmamız bir yana pandemiden dolayı eğitime sık sık ara vermenin hiçbir geçerli mantığı yoktur. Sağlık elbette önemlidir. Bu şartlarda sağlık bahanesiyle yasakların artmasına ses çıkarmadık, iş yerlerinin kapanmasına da ses çıkarmadık birçok yerin faaliyetinin durdurulmasına da ses çıkarmadık lakin yıllarca eğitime ara vermek ülkenin geleceğini karatmaktan fazla bir şey değildir. Buna asla sessiz kalamayız. Gerekirse her şeyi durdurup eğitime odaklamak yegâne çıkış biletimiz ve milletimizin geleceğidir. Pandemi 5-10 sürerse ki Allah etmesin, okulları bir o kadar kapalı mı tutacağız. Elbette bu şekilde olmaz. Her türlü önlemleri alıp geleceğimiz olan çocukların eğimine odaklanmalıyız.
Unutmayalım cahil bir toplum her zaman en hasta toplumlardan daha hastadır. Kimse çocuğunun hasta olmasını istemez bizlerde istemeyiz. Lakin çocuğunu derslerden geri kalmasını, çağın gerisinde kalmasını veya cahil kalmasını kim ister ki? Bilgisayar kullanıyor diye çocuğunun zekâsına hayran olanlara sormak isterim, fizik kimya ve biyolojiden nasibini almamış bir genç nasıl anne baba olacak bu zaman da? Nasıl vatana millete faydalı olacak?  Yirmi birinci yüzyılın aile yapısını, ustasını, mühendisini veya astronotunu uzaktan eğitimle yetiştirebileceğini zannedenler, unutmayın ki uzak eğitim dersi nasıl verilir formasyon dersi almamış tiplerdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum