Reklam
ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ
Yunus Çoban

Yunus Çoban

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ

18 Temmuz 2019 - 18:30

Üniversite Tercihleri
18 Temmuz itibariyle yükseköğretime geçiş sınav sonuçları açıklanmıştır. Tercihler ise 23-28 Temmuz arasında yapılacaktır. Sınava girmiş bütün öğrenciler bu tarihlere dikkat etmeli ve bilinçli tercih yapmalıdır.
Tercihlerde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Birlikte göz atalım dostlar…

 1. Hukuk: EA En düşük 190 bininci (190.000)
Mühendislik: (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil)   SAY En düşük 300 bininci (300.000)
Mimarlık: SAY En düşük 250 bininci (250.000)
Tıp: SAY En düşük 50 bininci (50.000)
Öğretmenlik: (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) İlgili Puan Türünde En düşük 300 bininci (300.000)
Tıp, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık ve öğretmenlik tercihinde bulunacak adaylar belirtilen sıralamaya girmek zorundalar. Bu sıralamaların üstünde olanlar tercihte bulunamazlar. Bunlara dikkat etmekte fayda var.
 1. Tercih yapmadan önce gitmek istediğiniz bölüm ile ilgili tüm detayları bilmelisiniz. Örneğin öğretmenlik tercihi yapacaksanız eğer, mesleğe karşı sevginiz nedir, yapabilirmiyim gibi soruların cevabını kendiniz vermelisiniz. Okuyacağınız üniversiteyi (Kampüste yaşam, yurt seçenekleri, yemek ve yol masrafları gibi ) iyi araştırmalı öyle karar vermelisiniz.
 2. Tercihler iki yıllık ve dört yıllık fakülde barajlarına göre yapılır. Y-TYT ile iki yıllık tercihi Y-SAY,Y-EA,Y-SÖZ ve Y-DİL puanlarına göre yerleştirmeler yapılır. İki yıllık için 150 puan dört yıllık için de 180 puanı geçmeniz gerekmektedir.
 3. Tercih ettiğiniz üniversite için ilgilendiğiniz bölümün şartlarını muhakkak incelemelisiniz. Devlet veya Vakıf üniversitesi tercihlerinde ücretler ile ilgili bilgi sahibi olmalı, istenilen şartların sizde olması gerektiğini bilmelisiniz.
 
Tercih yaparken Harran üniversitesinin imkânlarını bu yıl değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Birçok bölümde geçen yıl kontenjan boş kalmıştır. Mühendisliklerin tamamı, Fen bilgisi öğretmenliği, maliye ve işletme gibi bölümler geçen yıl belirttikleri kontenjanı dolduramamışlardır. Bu bölümleri tercih edecek arkadaşlara tavsiye ediyorum. Daha detaylı bildi edinmek için mail ile bana ulaşabilirsiniz. Şimdiden tercih yapacak tüm kardeşlerime hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum her şey gönlünüzce olsun…( [email protected] )
 

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • Ebubekir kaynak
  10 ay önce
  Sayin hocam bundan boyle bizimde bir urfali olarak eğitimle ilgili bir danışmanimiz oldugunu ogrenmis olmamiz bizi ziyadesiyle mutlu etmistir.
 • Abdulsamed durmaz
  10 ay önce
  Sayin hocam yazdiginiz yaziyi cok begendim beni yeterince aydinlatti urfada bu sekilde bilgili konuya hakim bir danisman olmasi beni son derece gururlandirdi basarilarinizin devam etmesi dilegiyle.
 • Buse kurt
  10 ay önce
  Saygideger ögretmenim sizin çok eski bir öğrencinizim bizi üniversiteye yerlestirdiniz halen öğrenciler için bu şekilde guzel calismalara devam etmenize hayranim basarilarinizin devamini dilerim
 • Ayça kara
  10 ay önce
  Sevgili hocam vermis oldugunuz bilgiler benim icin cok faydali oldu en kisa surede yaniniza gelip yuzyuze gorusmek istiyorum
 • Hülya aksak
  10 ay önce
  Sayin hocam tercihlerle ilgili verdiginiz bu bilgiler gercekten beni cok aydinlatti tsk.ederim
 • Efe dogan
  10 ay önce
  Hicbir rehberlikciden duymamistim bunlari. Harran uni. Bu kadar bos kontenjan oldugunu bilmiyordum. Tercih konusunda danismanliginizi almak isterim. Nereye gelmem gerekiyor. Sindiden tesekkur ederim.
 • Murat yanmaz
  10 ay önce
  Urfamizda nitelikli rehberlik alabilecegimiz kimse yoktu. Her kafadan bir ses cikiyordu. Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.
 • Ali güzel
  10 ay önce
  Hocam yerinizi öğrenebilir miyiz?
 • Bekir Oturakçı
  10 ay önce
  Verdiğiniz bilgiler için cok tesekkur ederim. Bilmiyordum boyle olduğunu. Cok sağolun
 • Mehmet Sansak
  10 ay önce
  Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Urfa'da bu kadar bölümün boşta kaldığını bilmiyordum tekrardan teşekkür ederim varolun.