Reklam
Reklam
Zeytin Ağaçları
Yunus Çoban

Yunus Çoban

Zeytin Ağaçları

15 Eylül 2019 - 20:32

İnsanlık tarihinin en eski ağaçlarındandır zeytin ağacı. İlk olarak yetiştirildiği yer Anadolu’dur diye geçer çoğu yerlerde. Ortalama ömürleri 300-400 yıl dense de 800 yıllık, 1600 yıllık hatta 2000 yıllık ağaçlara rastlanmıştır. Yaz kış yapraklı olan bu ağaçlar mükemmel bir yaprak dizilimine sahiptir. Sürekli sürgü veren bu ağaçlar neden Urfa’nın dağlarında bağlarında yollarında olmaz.

 Hazır Urfa olarak yemyeşil Urfa platformuna sahipken, insanların ve birçok resmi kuruluşun dikkatini çekmişken zeytin ağacına bir tık daha fazla önem verilse ne kadar güzel olur. Özellikle valilik ve belediye bünyesinde bulunan mıntıkalara ağırlık verilse kadim şehri kadim bir ağaçla taçlandırmış olacak gelecek nesillere tarih bırakmış oluruz. Bu konu üzerinde duran kıymetli büyüklerimiz, hocalarımız ve akademisyenlerimize şükranlarımı sunuyor ve muvaffaklarını diliyorum.  Kim bu kadim şehre bir ağaç dikmiş, vesile olmuş ise Allah ondan binlerce kez razı olsun.

Zeytin ağacının önemi, bakımı ve meyvesi ile ilgili halkı bilinçlendirmek, öğrencilere bununla ilgili ders ve sunum yapmak vasfına ve yeterliliğine ve imkânına sahip olanların bu işi vatanı için ve şehri için severek yapacağından hiç şüphem yoktur. Kadim şehrimiz dünyada teki olmayan Anadolu’nun incisi bunu fazlasıyla hak ediyor.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emin
    1 yıl önce
    Tebrikler Yunus bey. Çok güzel bir yazı, umarım tüm çevreci dostların intibahına vesile olur.