Reklam
Arabamın Lastikleri Patladı
Mustafa Tosun

Mustafa Tosun

Arabamın Lastikleri Patladı

04 Ekim 2019 - 09:23

ARABAMIN LASTİĞİ PATLADI. 
(Size yapılan iyilikleri anlatın)

Dün şehir merkezinde bir yerde idim. Arabayı çalıştırıp biraz hareket edince gelen sesten anladım ki lastik yerde. Kenara çektim ve kolları sıvayıp arabadaki  malzemeleri çıkarmaya başladım, tam bu esnada  karşıdan geçen bir abi: "Kardaş geçmiş olsun, yapacak bir şey var mı?" dedi. 
"Çok sağol abi dedim, malzemelere bakıyorum da kriko yok galiba" dedim. Adam hemen "Dur ben sana getireyim" dedi. Gitti ve kriko ile beraber dörtlü kolu da getirdi. Ardından araba kendisine aitmiş gibi tekere yöneldi. İstetmeyi çıkarınca küçük bir krikonun arabada olduğunu da onun sayesinde öğrendim. (ilk defa lastiği değiştiriyorum arabanın). Ardından bir baktım o abinin bir arkadaşı daha geldi o da yardım etmeye başladı. Bu iki kişi karşıdaki kocaman binaların  kapıcısı imişler. 

"Abi durun ben hallederim" dedikçe, "kardaş biz Allah rızası için yapıyoruz" diye cevap verip, tekeri sökmeye başladılar. 

Daha sonra bir abimizi telefonla aradım, durumu anlattım ve arabasıyla hemen geldi, lastiği lastikçiye götürmem gerekiyordu. O abimiz de akşam yemeğinin üstünden kalkıp geldi sağolsun. Akşamüzeri vakitte yaşadığım bu sıkıntı çok şükür halledildi. Yardımsever 3 insan tarafından... 

Hepsine gönül dolusu teşekkür ettim ve yürekten dualar ettim.

İyi insanlar aslında çok. Evet kötü insanlar da çok ama bizim asıl sorunumuz şu ki, bizim daima kötüleri anlatıyoruz, böylece kötü örnekleri popüler oluyor, kötülerin davranış biçimleri dinleyenlerin zihninde şema oluyor. Özellikle gençlerin. Bu nedenle toplum olarak birbirimizi sakındıralım kötülükleri anlatmaya.. Asıl vizyonumuz, bize yapılan iyilikleri toplumda daha çok anlatmak olmalı... 

Hani meşhur bir kıssa var. Çölde susuz kalan biri devesiyle karşıdan gelen birini durdurup su isteyince, deve sahibi de tam  su vermeye çalışırken su isteyen adsm kaş göz arasında deve alıp kaçırıyor, tsbi şaşkına dönen diğrr adam kaçırılan deveyi yakalayamayacağını anlayınca az ilerde durup şöyle sesleniyor: "Ey devemi çalan hırsız, devemi çaldın ama bari bu olayı kimseye anlatma, çünkü artık çölde kimse kimseye yardım etmek istemez"

Neler yaşanıyor bu dünyada neler. Ne tuhaf şeyler, ne karmaşık olaylar... Hayat bir muamma gibi görünse de aslında mummayı giderecek tek kelime, "imtihan"dır dersek yanılmış olur muyuz? Ardından hemen gelen ikinci soru da şu olmalı: "Bu imtihan sürecinde gerçek anlamda iyi bir insan mısın, yoksa kötü bir insan mısın?" Bir de böyle bir check-up yöntemi var. 

Unutma ki, hayat, mideyi doldurup biyolojik yaşamı idame ettirmekten ibaret değil. Daha ulvi hedeflerin olmalı dostum. Vesselam..

YORUMLAR

  • 0 Yorum