Reklam
Reklam
"Kur'an Harfleri İle Yazıldığından Yere Atmayın"
Mustafa Tosun

Mustafa Tosun

"Kur'an Harfleri İle Yazıldığından Yere Atmayın"

03 Mart 2021 - 16:57

    Akit gazetesi Osmanlıca ek veriyor. (Hala devam ediyor mu bilmiyorum, epeydir okumuyorum o gazeteyi)
Güzel bir hizmet Osmanlıca ders vermesi. Bunda bir sorun yok. Ama maalesef sayfanın üst kısmında trajikomik ve cahilce bir ifade var: 

    "Kur'an'a ait harflerle yazılan bu sayfaya gerekli ihtimamı gösteriniz, lütfen yere atmayınız"

    Bakın dostlar, kulağa hoş gelebilir ama işte bu ifadeler batıldır, uydurmadır, din'i kullanmaktır, kutsal üretmektir, sapmaktır, yanlış hedeftir, enerjiyi boşa harcamaktır. Daha birçok şey diyebiliriz. 

    Böyle bir mantık olabilir mi? Kur'an harfleri ile arap coğrafyasında her türlü içerikte yazı yazılıyor. Bunların hepsi değerli mi oluyor şimdi? Bunları yere atmadığımız zaman sevap mı işlemiş olacağız? Sahih bilgi ile donanmadığımız zaman beyin kendi kendine sahte kutsallar icade ediyor. 

    Bu ve benzeri sakat din anlayışının ana sebebi, evvela     Tevhidi ve Şirki öğrenmemekten geçiyor. Ayrıca "Bilinç ve Eylem Dindarlığı" yerine "Duyguya/Hisse Dayalı Saygı dindarlığı" mantığının toplumda baskın olması bu gibi uydurmalara kapı aralıyor. Prim yapmasa zaten uydurma da üretilmez. 

    Duyguya Dayalı Dindarlık"Yani anlamasam da seviyorum. Hakkında bilgi sahibi olmasam da vazgeçmem ondan." Oysa İsra suresinde ne kadar güzel bir ayet var: "Hakkında bilgin olmayan şeyin peşine düşme. Göz, kulak, kalb bundan sorumludur." (36.ayet) 

    Bu sözü yazanlar bilgisizliğe dayalı bir şekilde insanların kalbini (duygularını) yanlış şeye sürüklemiş oluyorlar. İster bilerek olsun, ister bilmeyerek olsun din adına kutsal üretmek büyük vebaldir. Kutsalı El-Kuddüs olan Allah üretir ancak. Dindar insanlar bu konuda bilinçlendirilmelidir İslam davetçileri tarafından. 

    Şunu da ifade edeyim ki bu sadece basit bir örnektir. Bu örneğin arkasında sakat bir zihniyet var ve bu zihniyetin bu şekilde çok örnekleri var. İnşaallah vahiy ile ıslah olurlar. Niyetimiz bu, başka değil. 

    

    
    Bu arada belki sayfa editörünün bir hatası olan bu manzarayı tümüyle Akit gazetesine de yıkmıyorum. Belki bu uyarıyı gören bir yetkili düzeltir anında. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum