Reklam
Reklam
Siyasal İslam'a Siyer Üzerinden Bakış
Mustafa Tosun

Mustafa Tosun

Siyasal İslam'a Siyer Üzerinden Bakış

20 Ocak 2021 - 11:27

        Siyasal İslam konusunda şöyle bir düşünce oluştu zihnimde:

         Şayet peygamberimizin hayatında siyasallık konusunda ilgisizlik olsaydı, Medine'ye gittiği zaman ve orda kral olacak olan Abdullah b. Ubey'e:

- Kardaş biz medine'ye namaz kılmaya, oruç tutmaya geldik, sen kral olacakmışsın, olabilirsin bizce sorun değil, bizim önceliğimiz tesbih, takke, kabir azabı, şefaat, teolojik meseleler, tartışmalar falan demesi gerekmez miydi?

      Bunu dedikten sonra bu kadar güvenlik sorunu yaşama zemini üretip savaşlar yaşayacağına yönetimlerle uzlaşma sağlayıp hangi yönetim ne kadar izin verirse İslam'ı yaşamaya çalışsalardı olmaz mıydı?

    Böyle mi düşünelim? Böyle düşünürsek sizce bu sağlıklı bir düşünce olmuş olur mu? Peygamberimiz kendi zamanının güçlerine teslim mi olmuştu acaba? Onların izin vereceği kadar İslam yaşansa yeterli olmaz mıydı?
Bence bunları düşündükten sonra Siyasal İslam'ı ya da Müslümanların yönetimi meselesini yeniden değerlendirelim.

    Bu arada şu noktaya açıklık getirmek isterim;
       "Siyasal İslam" gibi terkipler zaman içerisinden ortaya çıkıyor ve bizler de doğal olarak kullanıyoruz ama asıl gerçek şu ki, İslam, bütüncül bir nizamdır. Siyasal'ı ayrı, ibadeti ayrı, muamelatı ayrı değil. İşte her zamanın güçleri/muktedirleri parçalı İslam'dan değil, bütüncül İslam'dan rahatsızlardır. Eğer gerçekten iman davası güdüyorsak buna dikkat edelim. Zamanın güçlerine/muktedirlerine karşı imana dayalı bir tavrımız olmalıdır.
*

  "Siyasal İslam" üzerine olan değerlendirmeleimizi diğer peygamber kıssaları üzerinden de sorgulayabiliriz. Diğer peygamberlerimiz de zamanın güçlerine/muktedirlerine karşı tavır aldıkları için zorluklarla karşılaştılar. Gelene     "ağam", gidene "paşam" demediler. Allah'ın sözünü yüceltme pahasına çileler çektiler. Elbette bunu yaparken barışçıl ve ıslah vizyonlarından da ödün vermediler. Onların gayesi kaos ve çatışma değil zira.

        Evet bugün Nebi as yok hayatımızda. Siyasal İslam'ı yahut genel olarak İslam'ı pratize edenler Müslümanım diyen insanlardır. Eğer bir hata varsa, bir sorun varsa biz Müslümanlardadır. Yoksa bütüncül İslam algısında değildir. Hem zaten Müslümanların İslam algısı bölük pörçük olduğu için doğal olarak "siyasal islam" terkibi de ortaya çıktı. Yoksa biz Müslümanın zihninde böyle bir ayrım yok, olmamalı. Biz yapamıyoruz diye olguyu kirletmenin alemi yok.

Siyasal İslam sahi ne demek?

Veya ulema demek, sadece akademik ve ilmi tartışma üretenler mi demek?

Vesselam

YORUMLAR

  • 0 Yorum