Reklam
Reklam
Markalaşma -3
Mustafa Pakır

Mustafa Pakır

Markalaşma -3

01 Ekim 2020 - 08:17


Marka Yaratma Kavramı ve Marka Yönetimi

Marka yaratma sürecinde marka bir kavram olarak öncelikle yaratıcısının zihninde oluşmaktadır. Daha sonra bu kavram için bir ses imgesi olan marka ismi üretilmekte, sonra da bu marka ismi logo olarak görselleştirilmektedir.

Tüketici beklentilerinin sürekli arttığı ve değişkenlik gösterdiği bu dönemde marka yaratmak ve markanın gücünü koruyabilmek için öncelikle ürün ve hizmet kalitesinin sürekli gelişim içinde olması gerekmektedir. Tüketicilerin yüksek kalitedeki ürünleri makul fiyatlarla alma isteği firmalar üzerinde maliyet baskısının hissedilmesine yol açmaktadır.

Marka yönetimi ciddi bir iştir ve uzun dönemli stratejilere dayanır. Herhangi bir markayı yaratmadan önce alınması gereken üç önemli karar vardır :

Ürünün kullanım alanının ve temel yararlarının belirlenmesi

Hedef pazarın seçilmesi ve pazarın bölümlendirilmesi

Coğrafi dağılımın ne olacağının saptanması


Kalite standardını tüketicilerin belirlediği günümüzde, ürünün bir adım öne çıkabilmesi için markanın, tüketicilerini yakından tanıma ve ihtiyaçlarını anlama zorunluluğu vardır. Örneğin Selpak, 'daha emici, daha yumuşak, daha dayanıklı, parfümlü' olma özellikleri ile özünde diğer markalarla aynı işlevi gören tuvalet kağıdının kalitesini ve dolayısıyla marka değerini artırmıştır.

Ekonomi uzmanı:
Mustafa Pakır 

YORUMLAR

  • 0 Yorum